PDA

View Full Version : sfaturi pentru incepatori ?

smaco
02-05-2006, 08:22 PM
Am 16 ani si abia acum am avut ocazia sa intru in aceasta "familie" :) mai exact in ju-jitsu si jeet kune do . Am vazut ca sunt mai multi pe forum cu experienta si de aceea ii rog daca ma pot ajuta cu niste sfaturi.....am un chef nebun de munca + vointa insa nu stiu ce ar trebui sa fac sa progresez mai repede .... Multumesc

SCORPIO
02-05-2006, 10:06 PM
Lucreaza mult la bazele sistemului pe care il practici. se spune ca in bazele oricarui stil de arte martiale sta ascuns secretul acelui stil. Antreneaza-te din greu, dar inteligent. Si, mai ales, incearca sa te simti bine in timpul antrenamentului. Have fun with it! :)

smaco
02-05-2006, 10:48 PM
Multumesc .... Imi place mult deci ma simt bine in timpul antrenamentului...insa la sala fac doar o data pe sapt..astea-s conditiile :( ..... cat despre baze....nu prea inteleg despre ce e vb....de unde m-as putea documenta.....cred ca am vointa necesara sa sacrific alte activitati pt antrenament insa ... NU STIU ce anume sa fac ...pt progrese...

dojo
02-05-2006, 10:55 PM
Cred ca instructorul tau e prima persoana pe care te vei baza. Si al meu si-a pus la dispozitie biblioteca pentru noi. Vorbeste cu el si exprima-ti intentia de a invata ... te va ajuta cu siguranta. Aici vei gasi intradevar multi oameni care sa te indrume, dar baza ta sta in instructor ...

A, sa nu uit .. bine ai venit pe forum ;)

Gladiator
02-06-2006, 01:48 AM
salut

..ju-jitsu...,este o veche arta martiala din japonia...,in care se antrenau mai ales samurai..,dar si tzarani,iar jeet-kun do este un sistem modern de arta martiala cu baze scolile chinezesti,creat de Bruce Lee,nu stiu cum o sa le combini...,pentru ca ele difera foarte mult cam din toate punctele de vedere.

daca instructorul tau este asha de complex....,este perfect!!...ceea ce m-ar mira..

deoarece esti la inceput...,iti dau sfatul de a merge pe un singur sistem...de pregatire ,ju-jitsu sau jeet kun do...,ambele scoli sunt foarte complexe....altffel ai sa fi foarte confuz...,oricat de muncitor ai fi...,si o sa dai cu dreptul in stingu..mai tot timpu.. :D

OSSU!

smaco
02-06-2006, 11:51 AM
prin mes meu vroiam sa stiu mai mult daca exista vreun tip de antrenament,exercitii care sa te ajute sa progresezi....de ex antrenamentul la sacul de box,perna,etc .....sau pe ce tip de antrenament ar trebui sa ma axez acum la inceput....? (sa nu conteze asa mult stilul practicat....deocamdata nu sunt asa de obsedat:)sa urmez toate princiipile stilului...mai tarziu da :) ) am vazut ca sunt mai multi cu experienta de asta am apelat la voi ca asa mai am prieteni dar vin la sala sa "invete bataie" :) incat nu prea au ce sa-mi spuna ei ....

Ronin
02-06-2006, 03:08 PM
Osu!
Eu zic ca daca-ti place sala unde te antrenezi si ai incredere in Sensei-ul tau sa faci ce-ti spune el..deocamdata ;)

Alin
02-06-2006, 04:59 PM
Am 16 ani si abia acum am avut ocazia sa intru in aceasta "familie" smile.gif mai exact in ju-jitsu si jeet kune do . Am vazut ca sunt mai multi pe forum cu experienta si de aceea ii rog daca ma pot ajuta cu niste sfaturi.....am un chef nebun de munca + vointa insa nu stiu ce ar trebui sa fac sa progresez mai repede .... Multumesc

prin mes meu vroiam sa stiu mai mult daca exista vreun tip de antrenament,exercitii care sa te ajute sa progresezi....de ex antrenamentul la sacul de box,perna,etc .....sau pe ce tip de antrenament ar trebui sa ma axez acum la inceput....?

Nu exista cu adevarat trucuri sau metode prin care sa progresezi mai repede. Dupa cum zicea cineva: "Drumul spre succes nu cunoaste scurtaturi" si dupa cum zicea altcineva: "Inainte de iluminare va trebui sa tai lemne si sa cari busteni".Asta este. Drumul nu-i usor. Asta cel putin pana in ziua cand vom invata arte martiale ca in Matrix. :P Dar asta nu va fi prea curand si chiar de ar fi formarea conditiei fizice va necesita si atunci timp pentru ca nu intaresti muschii cu ciocanul si in nici un caz peste noapte. Poate ar fi mai bine ca inainte sa dai la sac, sa petreci o perioada axandu-te pe tot ceea ce inseamna "conditie fizica", intarire muschi, ligamente, pt ca datul in sac presupune solicitarea incheieturilor mainilor si nu numai, pot aparea si accidente. Concentreaza-te asupra tehnicii de baza, tot ce inseamna lovituri, pozitii, deplasari... conditie fizica... Dupa cateva luni de antrenament mai discutam. Poate unii nu vor fi deacord, poate vor zice ca lucrurile astea is "fumate" pentru zilele noastre, dar cel putin din punct de vedere al kung fu-ului nu este bine sa sari calul, deoarece nimeni nu ajunge "superman" peste noapte. Pot zice din experienta ca modul in care constientizezi o tehnica dupa ce o exersezi de cateva mii de ori este cu totul diferit decat daca o faci doar de cateva sute de ori. Asta se explica stiintific prin faptul ca de cate ori inveti un lucru nou, in creier se formeaza niste sinapse, care cu cat repeti acel lucru nou sinapsele se intaresc. Nerepetand acel lucru suficient sau repetandu-l prea putin nu prea ai sanse de a-ti depasi propriile limite. Tocmai de asta nu conteaza foarte mult ce stil practici pentru a fi un luptator bun ci cat de mult il aprofundezi. Repetitia este mama invatarii, si lucrurile de baza sunt cele mai importante pentru ca cele complicate sunt de fapt constituite tot din cele de baza - dupa cum zicea proverbul chinezesc: "daca vrei sa muti un munte, mai intai muti pietricelele". Acum tot pe tema asta voi repovesti o poveste pe care multi practicanti mai vechi probabil ca o stiu, dar pentru incepatorul nostru s-ar putea sa fie foarte utila:

"Un tanar elev isi intreaba maestrul:
- Maestre cat va dura ca sa ajung cel mai bun luptator din zona?
- Zece ani pe putin, zise maestrul.
- Zece ani? e prea mult. Dar daca ma antrenez de doua ori mai mult ca ceilalti?
- Douazeci de ani, zise maetrul si de data asta.
- Dar daca ma antrenez zi si noapte din toate puterile mele? intreba iar elevul.
- 30 de ani.
- Maestre de ce de fiecare data cand vreau sa ma anrenez mai mult imi zici ca va dura mai mult?
- Pentru ca daca ai un ochi fixat asupra telului nu iti ramane decat un singur ochi pentru a privi drumul."

http://www.zhenwei.org/Images/GM_Lu_BroadSword.jpg
Maestrul Lu Jun Hai

Maestrul Lu Jun Hai are in prezent varsta de 65 de ani. Motivul pentru care la varsta asta este capabil de o acuratete tehnica deosebita este atribuit faptului ca in perioada tineretii cand studia Mizong Quan cu tatal sau, acesta timp de 3 ani a practicat doar pozitiile, loviturile si deplasarile de baza. Ideea este sa inveti si sa repeti cat mai mult fiecare lucru pe care il inveti de la instructorul tau. Daca totusi vrei neaparat si neaparat sa simti ca progresezi n-ai decat sa faci 10 000 de flotari si vei simti ca progresezi.Acum toate astea pe care le-am scris depind de motivatia personala a fiecaruia - daca unii vor doar sa aunga si chiar cred ei ca or sa ajunga "batausi" buni in 6 luni de zile sau in 2 saptamani treaba lor, sa o creada ei, vor reveni cu picioarele pe pamant in momentul in care vor da peste cineva mai bun, cu mai multa experienta, care le va aplica "constitutia". Asta e valabil pentru orice fel de practicant indiferent de vechime. Mai tot timpul este cineva mai bun. Cam asta e situatia. 100% invincibil sau superman nu cred ca este nimeni, ori cat ar crede asta. In spatele muntilor se inalta alti munti. De exemplu doar nu crezi ca cei pe care ii vezi in competitii (K1...) sunt oameni complet lipsiti de pregatire fizica sau practicanti de ieri de azi. Asta e opinia si sfatul meu.Bafta!

smaco
02-06-2006, 05:51 PM
mc mult....cred m-a luminat destul.....sfaturi de astea aveam nevoie .....

Goemon
03-22-2006, 12:07 AM
Stai nu pleca tuuu ...
Lasa-ma sa dau si eu un sfat chiar daca e cam tardiv si nici nu ma consider un tip cu experienta:
Vrei sa evoluezi repede - nu exista asa ceva. (Ar fi totusi mici exceptii dar nu mi le amintesc acum).
Acum foarte mult timp, ma hotarasem sa fack carate, sa zbor si sa bat si eu ca aia din filme. La mine in oras (nu conteaza care), era un antrenor cu un dan, de Shotokan kanazawa (pacat ca nu am mai auzit nimic de stilul asta). Eu deja imi pregatisem o formula ce sa-i zic lu' nenea ala. Suna asa (moare lumea): ""Vreau sa ma inscriu la carate, bla, bla, bla, Vreau sa iau centura neagra si sunt dispus sa lupt pentru ea :rofl: "". E nu m-am dus la ala, am facut atunci doar S. Fudokan. Ce vreau eu sa punctez aici??? Poate nici acum nu stiu de ce "naiba" are nevoie fiinta mea, pentru a evolua intru-un fel sau altul, dar am 30 de ani si ma simt bine cand practic un sport de contact. Poate ca asta e prevazut acolo. Nu vreau sa ma apuc sa aprofundez cine stie ce chestii "dubioase", dar e important sa analizezi de ce vrei sa practici asa ceva, si ce vrei sa ajungi. Oare ti-ai creat in minte vreo imagine in care esti super erou si tu vrei sa o urmezi. No problem, urmezi ego-ul dar numai pana la o limita. Care e treaba, vezi ce zice inima si ce simti tu cand esti lucid, si de ce zic asta, ca eu am schimbat nush cate stiluri pana am ajuns aci.
E adevarat, poti avea rezultate bunicele pe termen scurt daca, sa zicem, artele martiale reprezinta modul tau de viatza, prin asta respiri dar treaba buna se face pe termen lung.
Hai sa nu o mai lungesc.
Sfatul meu ar fi: analizeaza-te bine si daca fiinta ta va considera ca urmatoarea lectie a vietii pe care trebuie sa o inveti este sa practici stilul x, tine-te de antrenamente, trage tare dar numai cu o canditie, pe termen lung, nu ai cum sa ajungi cine stie ce iluminat intr-o zi. D'aia zic daca asta tie calea, ... rabdare, astepti antrenamentul tragi tare, atat cat e admis, fara supraantrenament ca are efecte neplacute la mai multe nivele. Deci tot ce faci, trebuie facut pe termen lung si numai din placere. Asta e, vezi daca esti dispus pentru asa ceva, dar nu-mi raspunde acum, ci peste mai mult timp.

Shoto
03-23-2006, 10:36 PM
Io iti spun sa alegi Shotokanul :D Io il practik de doi ani si e super