PDA

View Full Version : Centuri

ImmortalTehniques
11-10-2006, 11:09 PM
Imi ziceti si mie cat timp dureaza trecrea de la o centura la alta?

SCORPIO
11-10-2006, 11:12 PM
depinde cat esti dispus sa cotizezi la sensei! :lol: (joke)

dojo
11-10-2006, 11:13 PM
Asta depinde de stil si mai ales de sensei. La centurile mici se poate merge si cu 2 pe an (cam pana pe la verde). Dupa aceea anual .. depinde .. Daca te antrenezi de mai multe ori pe saptamana vei avansa mai repede decat unul care se antreneaza o data. Exista diferite cerinte de la club la club. Unii te fac centura neagra in 3 ani, altii in 10 ...

ImmortalTehniques
11-10-2006, 11:39 PM
Originally posted by dojo@Nov 10 2006, 09:13 PM
Asta depinde de stil si mai ales de sensei. La centurile mici se poate merge si cu 2 pe an (cam pana pe la verde). Dupa aceea anual .. depinde .. Daca te antrenezi de mai multe ori pe saptamana vei avansa mai repede decat unul care se antreneaza o data. Exista diferite cerinte de la club la club. Unii te fac centura neagra in 3 ani, altii in 10 ...
Shotokan stilul :D

dojo
11-11-2006, 07:20 PM
De acord cu tine, dar si in Shotokan sunt cate capete atatea pareri. La noi in dojo de pilda ai de tras de la 7 la 10 ani pentru shodan (asta daca te tii de treaba), la altii primesti gradul mai repede .. Totul este o chestie de club si de instructor. Pana la urma nu asta conteaza atat de mult: ci sa te simti bine in club, sa ai un instructor bun si sa iti placa antrenamentele ...

Ronin
11-12-2006, 10:20 PM
Osu!
Circa 6 luni pe centura (circa 30 luni pina la Dan 1) iar de la neagra atitia ani citi dani.. ;)

CataLeeN
11-13-2006, 12:12 PM
Originally posted by Ronin@Nov 12 2006, 08:20 PM
Osu!
Circa 6 luni pe centura (circa 30 luni pina la Dan 1) iar de la neagra atitia ani citi dani.. ;)
Cam la fel si pe la noi. Eu consider ca timp minim pt maro tot un an ca si pt neagra 1 Dan. (echivalentul pt Dan la noi este TG - Teacher Gradation).
Deci timp minim pt grade inferioare este 6 luni, la alb si galben poate fi de 3 luni tinand cont ca sunt mai mult simbolice.
La maro ii tin un an, apoi 1 TG ..1 an, 2 TG...2 ani, samd. In plus pt neagra nu pot candida decat cei care au activitate de predare in cadrul clubului ca asistenti-instructori. In orice caz, am un singur elev cu neagra pana in prezent. :(

lady
12-17-2006, 06:09 PM
Hmm ... Cand faceam gosoku ryu , aveam 4 antrenamente pe saptamana a cate 1.30 h . Centurile , toate pana la maro se dadeau odata la 3-4 luni. <_< :unsure:

kengo_fudoshin
12-18-2006, 10:58 AM
....., da' pana la urma tot incepartor te numesti..., ce conteaza daca de la alba treci la maro sau ''o iei prin toate culorile curcubeului"(galbena, rozulie, orange(100%natural) :D usw. )..., gradul pe care l-ai luat la ex..., ala e....., si atunci, care e treaba ?? e doar o bucata de material pusa la brau sa iti tina ceva mai strans haina......., nu ??

^tristu^
12-19-2006, 12:42 AM
Important este ce sti nu ce deti !!! |-OS-|

Silviu Badea
12-28-2006, 01:27 PM
Pe baza acestui subiect se poate discuta foarte mult.
Ce pot spune insa este ca de multe ori gradele se acorda haotic.
NU se poat acorda grade de la o luna la alta. Nu gradul il face pe om, insa el trebuie sa arate nivelul efectiv pe care il are practicantul.
Gradele sunt foarte importante. Trebuie acordata o mai mare atentie gradelor. Adica "centurile" .
Sunt stiluri unde efectiv se da examen pentru centura alba. Acest lucru, intr-un dojo care se respecta, el nu exista. Centura alba o detine orice UCHI DESHI. E nivelul incepator. pentru care nu ar trebui sa existe examen. Se poate face insa o selectioe inainte de inscriere, insa nu selectie in urma careia se acorda centura alba.
Ordinea culorilor si culorile difera de la stil la stil. Insa scopul mare este cam acelasi pentru toti.
Exista un munte: fiecare stil are o carare, unde din cand in cand exista un punct de reper (gradele). DE fiecare stil depinde aceasta urcare pe munte. Fiecare urca in felul lui. De aceea toti trebuie sa ajunga in varf. Unii ajung mai repede, altii nu ajung niciodata (se grabesc sa urce repede si cad). SI asa mai departe

Ronin
12-28-2006, 03:55 PM
Osu!
Centura alba o detine orice UCHI DESHI
Uchi Deshi este elevul care se antreneaza direct cu maestru (chiar in casa acestuia!).Uchi Deshi poate fi si un 6 Dan nu numai un incepator! ;)

CataLeeN
12-28-2006, 07:56 PM
Originally posted by Silviu Badea@Dec 28 2006, 11:27 AM
Sunt stiluri unde efectiv se da examen pentru centura alba. Acest lucru, intr-un dojo care se respecta, el nu exista. Centura alba o detine orice UCHI DESHI. E nivelul incepator. pentru care nu ar trebui sa existe examen.
Pentru o persoana care se respecta nu ar trebui sa existe asemenea afirmatie. Sunt foarte multe dojo-uri respectabile unde exista examen si pt alba.
In ceea ce priveste notiunea de UCHI DESHI, cred ca o folosesti gresit, asa cum observa si Ronin el nu este obligat de nimeni sa detina centura alba! :D

Florin Mageriu
12-28-2006, 09:33 PM
“CataLeeN”, se poate ca organizatiile in care se dau examene si pentru “centura alba” sa fie respectabile d.p.d.v. al invatamantului, dar “examinatorii” lor sunt parca prea ahtiati dupa bani, caci de fapt UN EXAMEN IN PLUS inseamna O TAXA IN PLUS!
Si nu este vorba de orice taxa, ci de o taxa aplicata noilor veniti deci celor multi si nestiutori !
In ce priveste termenul de UCHI DESHI, el este compus din notiunile:
- UCHI = interior,
- DESHI = discipol, ucenic, elev.
In vechime denominarea prin UCHI DESHI era acordata unei persoane, in momentul in care era acceptata in casa maestrului in calitate de ELEV-INCEPATOR, unde acesta efectua si munci casnice --- o perioada de timp, el nu facea decat munci casnice in care insa erau incluse elemente pregatitoare pentru studiul artei maestrului.
Intr-adevar in acele vremuri, acest elev putea ramane in casa maestrului, deci avand calitatea de UCHI DESHI (fiind insarcinat in continuare cu responsabilitati casnice, dar diferite de cele de la intrarea sa in casa respectiva) pana la insusirea de un anumit nivel a artei maestrului.
In prezent insa, in unele organizatii (doar in UNELE !), s-a instituit folosirea denominarii prin UCHI DESHI a persoanelor NOU-INTRATE in organizatia respectiva de arte martiale (japoneze) --- este un NUME distinctiv dat celor NOU-VENITI in clasa INCEPATORILOR (KOHAI) ai organizatiei de referinta.
Ratiunea utilizarii acum, in SENSUL de mai sus, a termenului de UCHI DESHI, consta in aceea ca prin el se indica necesitatea acordarii unei atentii deosebite din toate punctele de vedere, acestor nou-veniti intr-o organizatie de arte martiale, avandu-se in vedere tocmai nevoile lor speciale de integrare in organizatia respectiva.
Numai bine,
F.Mageriu

lotus_flower
12-28-2006, 09:42 PM
La noi eshti limitat de varsta.Nune putem da examen de shodan numai d la 18 ani in sus.Da mi se pare normal oricum ce poate intzlege un copil despre se inseamna cu adevarat centura aia shi la 18 ani ajti major,potzi avea sala ta........ma rog.......depinde d la stil la stil

CataLeeN
12-29-2006, 02:00 AM
Originally posted by Florin Mageriu@Dec 28 2006, 07:33 PM
Si nu este vorba de orice taxa, ci de o taxa aplicata noilor veniti deci celor multi si nestiutori !
Stai usor ca nu pricep ce vrei sa spui... Adica o persoana nestiutoare iti intra in sala si sustine un examen contra cost?! :blink: Si ce sa demo in acel examen? Iertat sa fiu ca nu am auzit de asa ceva pana acum! Ma refeream la primul examen de grad sustinut dupa 5 sau 6 luni vechime! Si este vorba de o alba.
La mine in sala am examinat chiar in aceasta luna. Costul examenului a fost de 3 euro, daca prin asta ti pare o ahtiare dupa bani, cred ca daca viitoare am sa dau bani de buzunar celor examinati. Nu de alta, dar macar cartonul si imprimarea trebuie sa mi le scot de undeva...

CataLeeN
12-29-2006, 02:07 AM
Originally posted by Florin Mageriu@Dec 28 2006, 07:33 PM
In prezent insa, in unele organizatii (doar in UNELE !), s-a instituit folosirea denominarii prin UCHI DESHI a persoanelor NOU-INTRATE in organizatia respectiva de arte martiale (japoneze) --- este un NUME distinctiv dat celor NOU-VENITI in clasa INCEPATORILOR (KOHAI) ai organizatiei de referinta.
Probabil ca aceste organizatii isi au sediul pe la Polul Nord... departeeeeee, foarte departe de noi.
Este ceva nou pentru mine:
- elev nou venit
- elev incepator
- elev avansat
Acu' oare in cat timp poate fi promovat elevul nou-venit la stadiul de incepator? Dupa 2 intrari in sala? :rofl: (just kidding)

Ronin
12-29-2006, 10:51 AM
Osu!
Am auzit si eu ca exista un examen la centura alba pentru obtinerea kyu 10!
Nu vreau sa comentez..Recomand cu caldura practicantilor sa-si faca o mica socoteala inainte de a se lipi de un Dojo..si anume citi ii costa examenele si seminariile pina ating Shodan.. :rofl:

Florin Mageriu
12-29-2006, 10:58 AM
CataLeeN, ce gradatie (in terminologia KYU) acorzi dupa 6 luni de studiu, adica pentru "centura alba"?
Si ce gradatie (exprimata tot in KYU) acorzi la urmatorul examen ?
De exemplu, in unele organizatii dupa 6 luni se da examen pentru 9 KYU ("centura galbena", in unele organizatii)
In organizatia mea (A.G.R.K.) dupa 8 - 10 luni, se da examen pentru 9 KYU (la noi asta se exprima prin "centura albastra").
Acum ar mai fi de luat in considerare faptul ca in orice organizatie este "legala" purtarea unei centuri de o anumita culoare (sau cu anumite insemne) doar dupa ce s-a luat examnul pentru gradatia exprimata prin culoarea (sau insemnele) centurii respective.
In acest contex vin cu intrebarea: la tine cu ce centura isi leaga KIMONO-ul practicantii nou veniti in DOJO, pe parcursul celor 5 - 6 luni pana dau (si iau !) examenul pentru "centura alba", ca in mod "legal", ei nu pot sa foloseasc o centura alba pentru ca nu au luat examenul pentru aceasta?
Numai bine,
F.Mageriu

dojo
12-29-2006, 11:32 AM
La noi in club se da de centura alba (9kyu) dupa 5-6 luni de antrenament. Pana atunci elevul poarta centura fara probleme, dar dupa ce da de 9 kyu poate spune ca a dat si examen pentru ea. nu mi-am facut niciodata probleme .. o situatie similara este la albastru si maro cand "stam" 2 sau 3 ture. Albastru este la 5 si 4 kyu si maro la 3, 2 si 1 kyu.

Nu stiu cat de respectabil sau nu este sensei-ul meu, cat este de "adevarat" .. nu m-a deranjat chestia asta si examenul de 9 kyu mi s-a parut foarte la locul lui in grafic in ideea in care atunci prinde foarte bine .. oricat de simplu mi se pare mie acum, pe vremea aia pana si examenul simplu de alba era moarte de om. Si sensei are "faima" ca te "freaca" la examen pana pici in bot.

La noi se dau examene "organizat" de 2 ori pe an, la centurile mari dai examen dupa un an sau chiar mai mult, daca nu te-ai antrenat prea des. Cu 10-20 de elevi care dau de grad de 2 ori pe an, mi-e teama cu nu se fac o caruta de bani. Nu sta sensei in banii aia :D

Ronin
12-29-2006, 11:53 AM
Osu!
La "noi" se primeste 6 kyu(centura alba) o data cu inscrierea in organizatie fara "Examen".Primul "Examen" se da pentru kyu 5.. ;)
PS.
Pot fi organizatii nelegale? :blink:

Ronin
12-29-2006, 11:56 AM
Osu!
Va rog (pentru cultura mea generala) sa-mi spuneti cit costa la voi taxa de examinare la Kyu si Dan?

Lia
12-29-2006, 02:25 PM
In Romania(si nu numai), in Kyokushin am dat examen pentru kyu 10 - centura alba, kyu 9 centura alba. Inainte de acest examen nu purtam gyu si centura la sala (ok, asta era si fiindca multi dintre noi nu aveam echipament). Dupa examenul de kyu 10 aveai dreptul sa porti centura alba.

In Anglia (si nunumai), in Kyokushin se da examen de kyu 10 - centura rosie insa (si kyu 9 are tot centura rosie). Centura alba poarta incepatorul care tocmai a intrat in sala (ca aici isi permite lumea sa-si cumpere echipament cind incep antrenamentele), si practicantul cu alba nu are grad. Pentru 10 kyu da examen.

Programele de examinare pentru gradele de 10 si 9 kyu in cele 2 tari sint indentice.

Ca si taxe de examinare - in Romania nu pot spune ca sint comvinsa ca s-au schimbat multe de cind am plecat. Eu tin minte ca am platit putin - era echivalentul a 2 sticle de Cola. In Anglia costa £7.00 - taxa include certificat + administratie + examinare. E foarte putin chiar daca s-ar plati pentru sala separat. Din cite stiu eu £4.00 merg la organizatie si £3.00 la instructorul examinator. Ca si instructor examinator tra sa ai destul de multi studenti in sala sa zici ca scoti ceva bani din examinare (de obicei antrenamentele costa £5.00 - deci dintr-un examen faci mai putini bani decit dintr-un antrenament). Daca insa mergi la alta sala sa-i examinezi ... depinde cita benzina tra sa pui in rezervor etc. Iti pot ramine ceva bani dar nu extraordinar de multi. Apropo - taxa de £7.00 e aceeasi pentru toate gradele pina la examenul de kyu 2 (inclusiv). Kyu 1 e £25.00 - care nici asta nu e prohibitiv.

Examenele de neagra sint scumpe - £100.00 - pentru Shodan, insa daca nu treci primesti £75.00 inapoi (£25 e taxa de examinare), £150.00 - Nidan (paremi-se primesti £100 inapoi daca nu treci), si £200.00 pentru Sandan (cred ca, nu-s sigura si nici nu stiu cit primesti inapoi daca nu treci)

Nu cred ca e vorba de bani (cine are suficienti elevi sa se imbogateasca de pe urma examenelor ... se imbogateste de pe urma antrenamentelor care-s mai dese si mai scumpe) e vorba de structura organizatiilor.

CataLeeN
12-29-2006, 02:38 PM
Originally posted by Florin Mageriu@Dec 29 2006, 08:58 AM
CataLeeN, ce gradatie (in terminologia KYU) acorzi dupa 6 luni de studiu, adica pentru "centura alba"?
Si ce gradatie (exprimata tot in KYU) acorzi la urmatorul examen ?
[...]In acest contex vin cu intrebarea: la tine cu ce centura isi leaga KIMONO-ul practicantii nou veniti in DOJO, pe parcursul celor 5 - 6 luni pana dau (si iau !) examenul pentru "centura alba", ca in mod "legal", ei nu pot sa foloseasc o centura alba pentru ca nu au luat examenul pentru aceasta?
Nu pot sa exprim in KYU, pentru ca la mine in stil nu este asa ceva. M-am referit la centura alba, gradul 1 elev sau 1 D.G.
De obicei pt primele luni abia invata ce stil practica si cateva notiuni pe care ca centura alba le are in plus fata de cel intrat in sala. Nu pot sa-i dau mai mult de atat ca grad. Acum, am avut un caz in care un baiat fara trecut in artele martiale a venit s-a inscris la mine si dupa 7 luni de practica a participat la CN de Kickboxing unde a iesit medaliat cu bronz. Si chiar a atins un nivel tehnic si stia sa se lupte! I-am acordat galben din prima... dar consider ca aceasta este o exceptie, sau ma rog una dintre ele... caci nu e singura intalnita de mine.

In ceea ce priveste legarea kimonoului nu este nici aceasta o problema, deoarece la noi nu exista; tinuta stilului la elevii incepatori este tricou si pantalon. Ca sa nu le cada pantalonii e nevoie doar de un elastic mai bine intins. <_< Avansatii pot purta si Yi Fu, dar nici acesta nu are nevoie neaparata de centura pentru a sta cum trebuie, caci se incheie ca o tunica! <_<

CataLeeN
12-29-2006, 02:43 PM
Originally posted by Ronin@Dec 29 2006, 09:56 AM
Va rog (pentru cultura mea generala) sa-mi spuneti cit costa la voi taxa de examinare la Kyu si Dan?
Kyu - la noi echivalent avem DG Disciple Gradation 5-7 euro, sau mai putin...
Dan - la noi echivalent avem TG Teacher Gradation 10-15 euro sau mai putin.
Pe Wing Chun nu costa nimic, stii... treci examenul si gata! Este politica lui Si-Fu Popovic, dar examenele cu el sunt foarte severe! :blink:

Silviu Badea
12-29-2006, 03:52 PM
Mai specific inca odata notiunile:
UCHI DESHI este noul venit in dojo.
Kohai- este incepator
Senpai este avansat
Sensei este Profesor
Shihan este mare maestru
Meijin este maestrul absolut.
Kancho- parinte de scoala
Practicatul de karate se dumeste KARATEKA. Acestea sunt denumirile clare date de maestrul Tadahiko Ohtsuka. NU le-am numit eu asa.
Iar in ceea ce priveste centurile, lucrurile sunt simple. Ele difera de la stil la stil. E pur si simplu stabilita din interiorul lui.
Eu am spus clar ca normal nu ar trebui sa se dea examen de centura alba. Alb inseamna curat, adica incepator. La mine in stil nu exista acest examen unde in mod normal se percepe la altii o taxa.
Dar fiecare isi are propria parere si ea trebuie respectata.

CataLeeN
12-29-2006, 07:42 PM
Originally posted by Silviu Badea@Dec 29 2006, 01:52 PM
Dar fiecare isi are propria parere si ea trebuie respectata.
Se pare ca ai invatat un lucru important! Bingo! :rolleyes:
Poti sa mai specifici si de mai multe ori, nu numai o data.... UCHI DESHI mai are un sens la fel de uzitat... nu inseamna numai nou venit. Ar fi bine sa precizezi "la mine in organizatie" sau "la mine in sala" are numai acest sens. Ziceam si eu...

CataLeeN
12-29-2006, 07:48 PM
Alb inseamna curat, adica incepator.
Si verde ce inseamna? Ce respectivul are hepatita?

CataLeeN
12-29-2006, 08:10 PM
Nu de alta, dar faza asta imi aduce aminte de celebrele interpretari:
- rosu este sangele varsat de eroii nostri
- galben este bogatia pamantului, spicele de grau
- albastru este cerul senin fara furtuni...
:rofl:

Florin Mageriu
12-29-2006, 09:51 PM
CataLeeN, nu comunistii au inventat: drapelele, simbolurile acestora, insignele, insemnele heraldice, etc., ei doar le-au folosit in felul lor ca si fiecare alt grup comunitar in felul sau.
Numai bine,
F.Mageriu

CataLeeN
12-29-2006, 11:55 PM
Originally posted by Florin Mageriu@Dec 29 2006, 07:51 PM
fiecare alt grup comunitar in felul sau
Politica, comunistii, hotii si vardistii <_< ... politica de nici un fel nu ma intereseaza nici la nivelul artelor martiale darmite in organizare statala!
M-a amuzat foarte tare asocierea culori albe cu puritatea incepatorului in arte martiale, putem face tot felul de asocieri din acestea: galbenul cu chilotii samuraiului, etc. :D

madbughy
12-30-2006, 01:05 AM
Kohai- este incepator
Senpai este avansat
Sensei este Profesor
Shihan este mare maestru

senpai ..- avansat ? .. :unsure: .. intreb si io pt ca la noi.. la antrenor ii zicem senpai.. si acu totusi.. zic io ca ii trecut de avansat, adica avansatzi sunt elevii lui care au 12 ani in sala.. sau nu ? :unsure:

CataLeeN
12-30-2006, 02:58 AM
Originally posted by madbughy@Dec 29 2006, 11:05 PM
senpai ..- avansat ? ..* :unsure: .. intreb si io pt ca la noi.. la antrenor ii zicem senpai.. si acu totusi.. zic io ca ii trecut de avansat, adica avansatzi sunt* elevii lui care au 12 ani in sala.. sau nu* ?* :unsure:
In sala in care m-am initiat, Senpai era echivalent asistent-instructor si avea centura maro. Deasemeni, el era tartorul clubului, chiar daca nu avea neagra. Mai marii lui erau numai cei invitati pentru stagii si examinarii si aveau negre.

Silviu Badea
12-30-2006, 08:10 AM
Senpai este acela care inca nu are gradatia de 3 DAN. Dupa 3 DAN este sensei. Eu asa am fost. Chiar si daca aveam propriul meu dojo, pana la 3 DAN am fost Senpai.
Am auzit insa de cazuri unde erau Sensei si la 1 DAN. Asa e la noi in Romania. Fiecare face ce doreste.
Cu respect,
Silviu Badea

Ronin
12-30-2006, 10:27 AM
Osu!
La "noi" vorbim de clasa Sensei care cuprinde 1 pina la 10 Dan..In clasa Sensei avem Kohai(1-2 Dan),Sempai(3-4 Dan),Sensei(5-6 Dan),Shihan(7-8 Dan) si Hanshi(9-10 Dan)
Concluzia..si un Shodan si un Judan sunt Sensei ;)

Florin Mageriu
12-30-2006, 11:23 AM
CataLeeN, faci asocieri interesante :"galbenul cu chilotii samuraiulu" :):)
Te-ai gandit cumva sa le si pui in practica, respectiv in loc sa dai "centura galbena", sa dai "chiloti galbeni" la luarea examenului respectiv ?:):)
Numai bine,
F.Mageriu

CataLeeN
12-30-2006, 01:27 PM
Originally posted by Silviu Badea@Dec 30 2006, 06:10 AM
Senpai este acela care inca nu are gradatia de 3 DAN. Dupa 3 DAN este sensei. Eu asa am fost.
La noi este acelasi principiu, chiar daca nu se numesc asa... dar avem Si-Hing echivalent pentru Senpai. Si pana la esarfa neagra gradul 3 are aceasta titulatura, dupa care devine Si-Fu!
Chiar daca la noi seamana foarte bine modul de gradare, asa cum spunea si Ronin putem gasi diferente intre scoli.

CataLeeN
12-30-2006, 01:36 PM
Originally posted by Florin Mageriu@Dec 30 2006, 09:23 AM
Te-ai gandit cumva sa le si pui in practica, respectiv in loc sa dai "centura galbena", sa dai "chiloti galbeni" la luarea examenului respectiv ?:):)
Eu nu oblig elevii sa-si cumpere centura, sa o poarte, etc si prin urmare nu le dau panzele respective ci numai o diploma parafata/semnata care sa le ateste gradul respectiv.
Daca le-as da cadou cu aceasta ocazie si o pereche de chiloti galbeni... care ar fi problema (ta)? Sau a lor? Am facut cadouri la viata mea de la prezervative pana la broscute testoase... Eu zic ca traim intr-un secol care imi permite sa am o minte deschisa! :lol:
PS Uite daca la urmatorul meu examen care va fi in principiu la anul o sa-mi aduci o pereche de chiloti... probail ca vei fi servit cu un pahar de sampanie. <_<

Silviu Badea
12-30-2006, 07:56 PM
Foarte interesanta discutia a ajuns aici,. nu? Acestea mai sunt arte martiale? Eu cred ca deja va bateti joc de ele.
Cu respect,
Silviu Badea

Florin Mageriu
12-30-2006, 07:56 PM
Nu prea este de inteles dece sa iti aduc eu "chilotii galbeni" in conditiile in care:
- asociatiile simbolice (cu referire la "chilotii galbeni") sunt ale tale,
- examenul de grad este al tau.
Propune-i maestrului cu care dai examen sa ti-i aduca el, aducand ca argument asociatiile simbolice pe care le-ai expus aici pe forum !:):)
Numai bine,
F.Mageriu

Silviu Badea
12-30-2006, 08:00 PM
Interesanta chestia cu chilotii galbeni. DE ce tocmai ai dat acest exemplu?
Oare la acest lucru te gandesti tu gand dai unei practicanta centura galbena????
Cu respect,
Silviu Badea

CataLeeN
12-30-2006, 08:17 PM
Alb inseamna curat, adica incepator.
Pai voi ati inceput cu simbolistica asta de 2 lei.. nu eu. Care mi-a provocat putina indigestie; ca sa ma relaxez am venit cu alte exemple la fel de inteligente... :D :D :D
VOI ati inceput cu exemplele acestea bolnavicioase de a da chiloti cadou sau iata cum Silviu Badea are obsesie pe chilotii practicantelor...
Ganditi-va la ceva mai mult de atat daca puteti... :blink:

Florin Mageriu
12-30-2006, 08:24 PM
CataLeeN, hai incearca sa fi cinstit in primul rand cu tine insuti!
Una este simbolistica sociala folosita PRACTIC si in artele martiale si altceva MISTOCAREALA ieftina facuta (cu asociatii aberante) de tine!
Numai bine,
F.Mageriu

dojo
12-30-2006, 11:44 PM
Am si eu o intrebare .. este atat de greu sa discutati despre centuri si sisteme de grading fara atacuri personale? Vad ca sunt unii care chiar nu reusesc chestia asta .. v-ati gandit unii dintre voi ca este posibil ca elevii vostri sa vada ce scrieti pe aici?

Hai sa revenim la oile noastre .. centurile adica ...

ender
12-30-2006, 11:50 PM
Originally posted by dojo@Dec 30 2006, 11:44 PM
este atat de greu sa discutati despre centuri si sisteme de grading fara atacuri personale?
e imposibil.
fara gluma.

Silviu Badea
12-31-2006, 12:02 AM
In artele martiale conflictele trebuiesc evitate. Asa ca ne-am amuzat toti de gluma cu "chilotii" si gata. Putem sa discutam si lucruri mai interesante pe acest forum. Dar va rog nu mai dati exemple ieftine, prin care fiecare doreste sa iasa in evidenta.
Sa nu uitam ca fiecare are dreptul la propria parere.
Cu respect,
Silviu BAdea

ender
12-31-2006, 12:07 AM
cu maximum respect de care sunt capabil, de unde ai parerea asta despre artele martiale?
vorbeste de parca artele martiale ar fi un concept de intinderea unui paragraf.
artele martial e sunt un univers extrem de eterogen. gasesti acolo ce vrei : am pentru handicapati, am de ring, am traditionale, am pacifiste, am distructive, am pentru gay si lesbiene (am adrese de cluburi daca vreti), am interne, externe, japoneze, chinezesti, vietnameze, braziliene, rusesti, etc etc etc.

Silviu Badea
12-31-2006, 12:17 AM
Am exact parerea care trebuie despre artele martiale.
Insa sa nu uitam subiectul de la care am plecat: centurile.
Cu respect,
Silviu Badea

ender
12-31-2006, 12:19 AM
Originally posted by Silviu Badea@Dec 31 2006, 12:17 AM
Am exact parerea care trebuie despre artele martiale.

:blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink:

tu esti real?!?!?!?!
zi-mi te rog ca esti o clona care a intrat sa faca misto de noi si sa animeze atosfera
zi-mi te rog....

Silviu Badea
12-31-2006, 12:24 AM
Hai sa incheiem cu glumele acestea. Te rog.
Si daca vrei facem si cunostinta.
NUmele meu e Silviu BAdea, am inceput Artele martiale acum 15 ani in stilul Goju-Ryu.
Acum am gradatia de 4 DAN si de 8 ani am propriul meu dojo. NU mai vreau ca nimeni sa mai faca glume pe seama altora. Aici ne impartaim doar unele idei. Atat.
Cu respect,
Silviu BAdea

ender
12-31-2006, 12:35 AM
stii ce e cel mai dureros?
ca nu era nici-o gluma.
una e cand ne certam pe diferite aspecte si diferente tehnice (explicabile dealtfel avand in vedere ca studiem chestii diferite) si cu totul altceva cand vad atat obtuzitate pe un subiect atat de general.
te rog sa ma crezi ca cu afirmatia "am exact parerea care trebuie" te faci de ras la modul cel mai drastic si in fata unei echipe de debate de nivel de liceu.
felicitari pentru aia 4 dan
eu fac arte martiale de 11 ani si sunt gradul 8 (maxim) jkd

Silviu Badea
12-31-2006, 12:40 AM
Felicitari si tie. Insa hai sa invatam sa respectam parerile tuturor. De aceea ti-am dat acea replica. Insa daca incerci sa ma provoci mai mult, sa stii ca nu are rost. Hai sa gasim un subiect mult mai interesant interesant pe care sa il dezbatem.
Cu respect,
Silviu Badea

ender
12-31-2006, 12:43 AM
in general cam asta e activitatea de baza pe forumuri .
ne provocam unii pe altii si pe urma ne luam de ce a raspuns respectivul.

Silviu Badea
12-31-2006, 12:48 AM
In acest caz, crezi ca invatam oare ceva de pe aceste forumuri? Se pare ca nu. DAr nu stiu de ce crezi tu ca aici doar "ne luam de ce raspuns zioce fiecare"
NU asa ar trebui facute lucrurile.
Daca este asa, sa stii ca multi nu ar trebui sa fim aici pe forum.
NU crezi?
Cu respect,
Silviu Badea

ender
12-31-2006, 12:52 AM
avand in vedere ca e un spatiu unde nu ne cunoastem personal....
doar nu vrei sa le acord credit in avans unora care prin ceea ce scriu mi se dovedesc inferiori pe toate planurile?

Silviu Badea
12-31-2006, 12:55 AM
Ai dreptate. Insa in general nu trebuie sa spui grabit anumite pareri ce poate afecteaza pe unii. Aicci cunoastem oameni si oameni noi. De la fiecare putem invata ceva. NU conteaza varsta, gradatia sau stilul. DE aceea nu trebuie sa sarim sa "atacam pe nimeni". NU asa se rezolva situatiile.
Cu respect,
Silviu Badea

fedaykin
12-31-2006, 08:48 AM
prin "provocat şi luat de răspuns" ender cred că făcea aluzie la debate.
totuşi, să ne reîntoarcem la centuri.

Ronin
12-31-2006, 09:30 AM
Osu!
Daca urmariti cu atentie forumul ,despre centuri si grade s-a mai scris..Au fost chiar dispute furtunoase pe tema.. ;)
Va urez si aici La Multi Ani!

Silviu Badea
12-31-2006, 03:41 PM
La multi ani si multa sanatate.

unicorn
01-01-2007, 11:29 PM
Exista mai multe probleme legate de sistemul gradelor :

- Structurile martiale actuale sunt in covarsitoarea majoritate federatii omologate pe calapodul legal al organizatiilor sportive. Din motivul acesta si din altele, gradele au ajuns sa aiba o relevanta administrativa pe care uneori nu e cazul s-o mai comentam iar alteori - sa ajunga la o totala lipsa de relevanta pentru caracterul martial al disciplinei. Pana la urma, centura maxima dintr-o federatie e un instrument de putere si e manevrat ca atare, cu mai multa sau mai putina abilitate
- Sistemul gradelor a pretat de cele mai multe ori la obediente de tip feudal sau presupuse ca atare de adeptii rigizi ai traditionalismului. Uneori gradele de indoctrinare au atins nivele greu de imaginat...
- Comert. Oricat ne facem ca nu vedem sau ca ar fi o exceptie, gradele si transferul lor sunt o industrie al naibii de lucrativa. La modul asta, evolutia practicantului incepe sa conteze putin, conteaza sa fie prezent la data, ora si locul examenului cand a facut vechimea necesara si evident sa cotizeze. Am trait scena (ridicula) cand intr-un stil de contact, altfel cu imagine si activitati respectabile, vorbeau elevii la iesirea din sala : Si cand e examenul ? Pai nu stii - inainte de Pasti. De ce inainte de Pasti ? Eii, mai intrebi si tu... No comment...
- Limitarea evolutiei intra-stil. Nu exista cale mai sigura (cred unii) de a inchide un stil asupra lui insusi decat rigidizarea unei ierarhii interne. Au existat uneori si pacte "secrete" (haha) intre organizatii (prin reprezentantii la varf) in care, desi pe fata se mancau in draci, isi garantau reciproc nerecunoasterea gradelor celor care ar fi incercat sa migreze, ca sa descurajeze sa fie parasiti... din cauza abuzurilor proprii. Si asta e un singur exemplu.

Cata vreme aspectele astea sunt vii si din pacate majoritare, putina lume care mai face treaba "hardcore&old fashion" risca sa fie o nesemnificativa minoritate...

Lia
01-03-2007, 06:49 PM
Originally posted by madbughy+Dec 29 2006, 11:05 PM--></div><table border='0' align='center' width='95%' cellpadding='3' cellspacing='1'><tr><td>QUOTE (madbughy @ Dec 29 2006, 11:05 PM)</td></tr><tr><td id='QUOTE'> <!--QuoteBegin-Silviu Badea@Dec 29 2006, 01:52 PM
Kohai- este incepator
Senpai este avansat
Sensei este Profesor
Shihan este mare maestru

senpai ..- avansat ? .. :unsure: .. intreb si io pt ca la noi.. la antrenor ii zicem senpai.. si acu totusi.. zic io ca ii trecut de avansat, adica avansatzi sunt elevii lui care au 12 ani in sala.. sau nu ? :unsure: [/b][/quote]
magbughy
Senpai s-ar traduce ca 'cel ce s-a nascut inainte' (adica inaintea ta) deci orice practicant ce a inceput antrenamentele inaintea ta/ e mai avansat decit tine pe calea am iti e senpai - o centura maro e senpai unei centuri galbene si o centura neagra e senpai unei centuri colorate etc. Exista si denumiri formale iar acestea depind de la asociatie la asociatie. In asociatia noastra (ca si cea in care se antreneaza Silviu, dupa cum vad), denumirea de senpai e oficial folosita pentru centurile negre 1 si 2 dan.

Lia
01-03-2007, 06:53 PM
Originally posted by Florin Mageriu@Dec 30 2006, 09:23 AM
CataLeeN, faci asocieri interesante :"galbenul cu chilotii samuraiulu" :):)
Numai bine,
F.Mageriu
:lol: :lol:

Lasind insa gluma la o parte (si si cearta!!!), idea in sine nu ar fi tocmai rea. Ma rog, nu neaparat de a oferi practicantilor desuuri ci de a pastra gradele 'ascunse'. In sensul ca, una e sa intri intr-o sala cu gradul agatat de briu (sau brat etc.) si alta e sa intri intr-o sala si sa vada lumea ce stii si ce poti inainte de a-ti vedea gradul. ;)

Lia
01-03-2007, 06:56 PM
Originally posted by unicorn@Jan 1 2007, 09:29 PM
Exista mai multe probleme legate de sistemul gradelor :

Unicorn - sint de acord cu absolut tot ce ai scris insa cred ca e nevoie de o structura in cazul unei organizatii internationale in care unii studenti nu se vor intilnii niciodata sau se vor intilnii foarte rar. Un standard. Ar fi bine sa se gaseasca ceva ce sa nu aiba dezavantajele descrise de tine ... insa din pacate n-am intilnit asociatie care sa aiba o structura perfecta.

@/&#092;/Dr.3&#33;
02-05-2007, 08:19 PM
La noi la sala dupa jumatate de an itzi da o dunga rosie pe centura alba, dupa alta jumate de an ai galben, apoi portocaliu. Apoi dupa 1 an ai verde, apoi albastru 1, apoi 2, apoi 3, apoi maro 1, apoi 2 si apopi negru. si dupaia danii :P :P :P

ImmortalTehniques
02-06-2007, 06:54 PM
Originally posted by Silviu Badea@Dec 30 2006, 06:10 AM
Senpai este acela care inca nu are gradatia de 3 DAN. Dupa 3 DAN este sensei. Eu asa am fost. Chiar si daca aveam propriul meu dojo, pana la 3 DAN am fost Senpai.
Am auzit insa de cazuri unde erau Sensei si la 1 DAN. Asa e la noi in Romania. Fiecare face ce doreste.
Cu respect,
Silviu Badea
:lol: o gramada Sensei X sau Y, 1 DAN :rofl: there are too many :D

kengo_fudoshin
02-07-2007, 01:04 PM
Originally posted by @/\/Dr.3!@Feb 5 2007, 06:19 PM
si dupaia danii :P
banii, anii si cu fanii... :rofl:

unicorn
02-12-2007, 03:14 AM
Lia, exista o imensa problema si cu ce spui : o organizatie mare (atat de mare incat majoritatea practicantilor nu ajung sa se intalneasca) are nevoie de o autoritate consolidata ca sa sanctioneze. Experienta de pana acum e trista si aproape sistematica in sensul ca o asemenea autoritate nu supravietuieste decat putin (foarte putin...) timp in lumea principiilor. Fie ca degenereaza ea, fie ca sucomba atacului celor cu principii "flexibile". Pe undeva e normal. Lumea martiala nu poate fi "meta-martiala" la nivel de organizatie, iar cei care sunt imaculati ca principii nu ajung lideri, sau nu prea fac treaba buna acolo, nu neaparat ca le-ar lipsi stofa, ci pentru ca oamenii de dedesubt sunt mult mai putin principiali si mult mai pragmatici in materie de interese personale. Eu cred ca meritocratia combinata cu o buna doza de simt politic garanteaza cel putin tot atatea succese cat o "tehnocratie" bazata pe un sistem de grade. In contrapartida, e ceva mai scutita de situatii factice.

Lia
02-12-2007, 07:15 PM
Hmm ... poate ca asta e un subiect din ala agree to disagree insa cred ca o structura da rezultate mai bune intr-o organizatie mare decit doar bunul simt. Fiindca peste tot sint oameni care profita de bunul simt al altora si sint convinsa ca se va gasit unul (si chiar mai multi) care sa adauge la buzunar sau se stie el mai bine decit altii ce trebuie facut!